33 lata temu obchodzono w Pyrzanach 40 rocznicę wysiedlenia z Kozaków

33 lata temu 26 maja 1985 roku w Pyrzanach w czasie święta ludowego ZSL obchodzono 40 rocznicę przybycia na ziemie zachodnie. Nie można było jeszcze wtedy mówić wprost o zaborze polskich ziem przez Związek Radziecki w 1945 roku i wypędzeniu z nich Polaków, więc użyto PRL-owskiej nowomowy. Zorganizowano uroczystości z okazji rocznicy „osiedlenia na ziemiach piastowskich”.

Autorem fotografii jest Marek Paprocki.

Przygotowano festyn sportowo-rozrywkowy i ufundowano tablicę poświęconą proboszczowi Kozaków i Pyrzan – ks. Michałowi Krallowi, którą umieszczono na starym poniemieckim pomniku ustawionym na fundamentach ewangelickiego kościoła w centrum wsi.

Sięgając głębiej w przeszłość naszych przodków w Pyrzanach warto odnotować też fakt, że dokładnie 71 lat temu 26 maja 1947 roku ksiądz Michał Krall na uroczystej mszy świętej poświęcił sztandar pyrzańskiej Straży Pożarnej. Komendantem był wówczas Bolesław Małuszek. Po uroczystym poświęceniu odbyła się zabawa na placu przy kościele. 30 maja wszyscy strażacy otrzymali legitymacje członkowskie.

Pyrzańska straż pożarna ok. 1946/1947 r.

Pyrzańska straż pożarna ok. 1946/1947 r.

Dodaj komentarz