74 lata temu zmarła siostra Maria Fechner – wychowawczyni naszych rodziców i dziadków, dyrektorka szkoły na Kozakach

74 lata temu… 29 maja 1944 roku, w wieku 58 lat, zmarła w Poznaniu siostra Maria Fechner ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – wychowawczyni wielu mieszkańców Kozaków – naszych rodziców i dziadków.

Ta piękna młoda kobieta wybrała służbę bliźnim

Urodziła się w 1886 roku w poznańskim, w 1907 roku wstąpiła do zgromadzenia, śluby wieczyste złożyła w 1915 roku. W 1914 roku ukończyła Seminarium Nauczycielskie we Lwowie. W latach 1914-1939 była nauczycielką w szkole i przełożoną domu zakonnego na Kozakach. Dom zakonny na Kozakach-Zazulach założono w 1908 roku. W 1938 roku przebywały tam 3 siostry: S. Maria Fechner – przełożona, S. Pelagia Jasińska, S. Anna Szałankiewicz. Siostra Maria Fechner do napadu ZSRR na Polskę w 1939 roku była kierowniczką szkoły na Kozakach.

Fotografia młodej Marii Fechner jest unikalna, gdyż według informacji otrzymanych od siostry Teresy Antonietty Frącek, Archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi uległo spaleniu w czasie Powstania Warszawskiego 6 sierpnia 1944 r. wraz z domem zbombardowanym przez Niemców, w Warszawie przy ul. Żelaznej 97. Spłonęły wtedy akta Zgromadzenia i Archiwum św. abp. Z. Sz. Felińskiego, Założyciela, przywiezione ze Lwowa dla bezpieczeństwa do Warszawy w maju 1944 r.

Świadectwo Józefa Tkaczyka, syna Michała podpisane przez siostrę Marię Fechner – opiekunkę klasy i kierowniczkę szkoły. Kozaki 1937 r. Ze zbiorów Witolda Tkaczyka.

Kozaki 12 czerwca 1939 rok. Ostatnie polskie świadectwo szkoły na Kozakach. Świadectwo Józefa Tkaczyka, syna Michała, podpisane przez siostrę Marię Fechner – opiekunkę klasy i kierowniczkę szkoły. Ze zbiorów Witolda Tkaczyka.

Zmuszona przez komunistów, siostra Maria wyjeżdża do Poznania, gdzie opiekuje się chorymi na tyfus. Tam, u rodziców, umiera (grypa i serce). Spoczywa na Cmentarzu Głównym w Poznaniu.

Helena Wąsowicz tak wspominała siostrę Marię Fechner (wywiad przeprowadził Zdzisław Mykietów w kwietniu 2011 roku)

W szkole na Kozakach były trzy zakonnice, uczyły nas. Jak mama była chora to taka siostra przychodziła się opiekować, nazywała się Maria Fechner, bardzo była uczciwa i codziennie rano przychodziła. Mama była chora na zapalenie płuc, tyfus plamisty. Dwa tygodnie tak chodziła (…). W szkole uczyła siostra Maria Fechner, było ich trzy. Jedna była taka, co gotowała, mieli tak krowy, świnie, dużo nie mieli, ale trzymali, żeby mieć tak dla siebie. (…) Jak już ksiądz miał religię, to uczył tak jak teraz katechetki, tak wtedy ksiądz i siostra. Ale siostra nie za bardzo mogła bo ona miała straszną migrenę i głowa bolała i cały czas nosiła poduszkę na głowie…

Maria spoczywa na poznańskim Cmentarzu Komunalnym nr 1 (Miłostowo). Pamiętajmy o siostrze Marii, która kształtowała młode charaktery naszych rodziców i dziadków…

Jeden komentarz do “74 lata temu zmarła siostra Maria Fechner – wychowawczyni naszych rodziców i dziadków, dyrektorka szkoły na Kozakach

  1. Pingback: Unikalne fotografie siostry Marii Fechner – wychowawczyni wielu pokoleń naszych przodków – mieszkańców Witnicy, Pyrzan i okolic, w Archiwum Kresowym – Archiwum Kresowe

Dodaj komentarz