Literackie wydarzenie roku w województwie lubuskim: premiera najnowszej książki MARIUSZA WILKA: PROCIDANA.

PYRZANY 18.11.2023 (sobota) godz. 16 (sala w centrum wsi – dawna pastorówka).

Zapraszamy na spotkanie z naszym znakomitym krewnym – Mariuszem Wilkiem. Jego dziadek Paweł urodził się w 1902 roku na Kozakach, a tata Jan w 1931 roku w Podkamieniu (praktycznie wszyscy potomkowie tych, którzy przyjechali w 1945 roku z Kozaków do Pyrzan to familianci Mariusza). Więcej o naszych przodkach Wilkach we wpisie: O Wilkach mowa. Rodzina Wilków – pierwsi mieszkańcy Wilczej Debry, założyciele Dolnych Kozaków.

Dla starzyka banalna wycieczka może stać się włóczęgą w czasie…


Beata Woźniak o Procidanie:

W prozę Wilka trzeba się wgryzać powoli, smakować ją, by nie umknęły wrażenia ulotne i ukryte gdzieś pomiędzy słowami. Niby przypadkiem przywołane, a przecież konieczne, by odkryć urodę całości, by gdzieś pod koniec nastąpiła erupcja zbalansowanych literackich „smaków”.

Zaczynasz czytać i pierwsza myśl: O, super – ładne, mądre, łatwe… I nagle dostajesz w łeb metaforą tak trafną, że musisz się zatrzymać i ją rozmiękczyć, podelektować się. Nie chcesz, by czas płynął, a tekst się czytał. Droga „od świętego Mikołaja do świętego Milczenia”. Genialnie! Po co słowotok w tłumaczeniu swojej duchowej ewolucji? Tu zawiera się wszystko. „Zanikając, jest się”… „Skupienie na przemijaniu chwili jest rodzajem modlitwy”… To gotowe aforyzmy. Czytasz dalej i esencja smaków nieubłaganie się rozpływa, ale czytelnik chce więcej i więcej. Kubki smakowe pudełka zwanego wyobraźnią wariują…

Dziwne zjawisko u Wilka – bawi się słowem, dużo werbalizuje: emocji, zmysłowych doznań w pięknych frazach opisu („chłód święconej wody na koniuszkach palców”, „przaśny smak hostii w ustach”, „dmuchało chłodem z ciemnej szczeliny w skałach, zagrodzonej przerdzewiałą siatką”, „plaża opiera się plecami o rozgrzany tuf cmentarnej ściany”). Niby dużo, bo to pojemne skróty. Ale jednak skróty…

Autor nie daje odpłynąć czytelnikowi w niemyślenie, rozleniwić się. Ma trwać i podążać za jego frazą. No i co rusz – kolejna niespodzianka do degustacji. A do tego robi to jakby od niechcenia. Jest w tym trochę nonszalancji, a trochę skrywanej pod „kapeluszem” bohemy czułości i wrażliwości. Co jakiś czas uchyla „kapelusza”, odsłaniając uczucia, by za chwilę zarzucić „szalem” historii literatury starożytnej i ukryć miękkość wspomnień. Po chwili znów czułość i znów poetyka (nie poezja).

I tak igra sobie Wilczysko z ofiarą – czytelnikiem. A ten, zamiast czuć respekt przed Artystą – Wilkiem o niepokornej naturze, zaczyna dreptać za nim jak szczenię, które chce się uczyć, bawić słowem, poznawać. Ale jeszcze nie umie. Czuje swoją małość. Dziwne, bo zamiast kompleksów, dopada go wilczy głód…


Mariusz Wilk, Procidana, Pyrzany 2023, s. 210, cena 50 zł

Inne publikacje Mariusza Wilka można nabyć w Internecie – bogaty zbiór niedrogich (używanych) książek jego autorstwa można nabyć w Antykwariacie Tezeusz.pl.

Będzie okazja zdobycia autografu (planowane są jedynie trzy spotkania promocyjne w Polsce).


Mariusz Wilk (ur. 1955) – działacz opozycji więziony w stanie wojennym, dziennikarz, podróżnik, pisarz. Współautor książki Konspira. Rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984). Korespondent paryskiej Kultury i Rzeczpospolitej w Rosji. Autor książek: Wilczy Notes (1998), Wołoka (2005), Dom nad Oniego (2006), Tropami rena (2007), Lotem gęsi (2012), Dom włóczęgi (2014). W 2006 roku odznaczony orderem Polonia Restituta.

Więcej na stronie paryskiej Kultury:

https://kulturaparyska.com/pl/people/show/mariusz_wilk/biography

lub w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_Wilk


Na spotkaniu można będzie też nabyć publikację Mieczysławy Skarżyńskiej Procida. Spacer śladami Mariusza Wilka. Jest to krótka fotograficzna wędrówka po Wyspie – opatrzona fragmentami Procidany.


Obie publikacje można zamówić wysyłkowo w przedsprzedaży (wysyłka od 20.11.2023 r.) – szczegóły:

Mariusz Wilk, Procidana, Pyrzany 2023

Mieczysława Skarżyńska, Procida. Spacer śladami Mariusza Wilka, Zielona Góra 2023

Pierwszy dzień sprzedaży – na spotkaniu w Pyrzanach w sobotę 18.11.2023 r. o godz. 16.


Bogusław Mykietów, aka@mykietow.pl