Rękopis z 1752 roku (data jest ukryta w chronostychu na pierwszej stronie) – związany z wyborem opata w Lubiążu. Unikatowy z kilku powodów: 1. dotyczy Śląska – klasztorów w Lubiążu, Henrykowie i Krzeszowie, 2. rzadka forma – sztuki / recytacji gratulacyjnej z podziałem na role, 3. napisany zapewne jedynie dla jego wykonawców/recytatorów 4. spisany na śląskim papierze czerpanym – znaki wodne: trąbka pocztyliona w herbie, śląski orzeł oraz pod nim napis Giersdorf – papiernia Podgórzyn.
Łacina. 4 karty, zapisane 3 (5 stron treści). Prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz tego przedstawienia. Czasami takie okolicznościowe sztuki wydawano drukiem – ale niemiecka bibliografia XVIII wieku nie notuje druku o takiej treści. Oryginalność sprawdziła i identyfikacji dokonała prof. J. Karczewska.
Charakterystyka rękopisu z XVIII wieku sporządzona przez dr hab. Joannę Karczewską
Jest to tekst okolicznościowej sztuki (recytacji) napisanej z okazji elekcji i instalacji opata klasztoru cysterskiego w Lubiążu – Wilhelma. Elekcja odbyła się 21 maja 1752 r. – data roczna jest zamieszczona w tekście jako chronostych. Przedstawienie dedykują opatowi lubiąskiemu opaci innych śląskich klasztorów cysterskich, mianowicie Benedykt opat z Krzeszowa z asystencją opata z Henrykowa – Candidusa.
Tekst sztuki zawiera 2 passusy i epilog, a są one recytowane przez pięć osób.
Zielona Góra, 24. 08. 2024 r.
Sporządziła: dr hab. Joanna Karczewska
Joanna Karczewska – historyk mediewista, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na naukach pomocniczych historii ze szczególnym uwzględnieniem genealogii średniowiecznego rycerstwa polskiego. Prowadzi także badania nad historią Śląska głogowskiego w wiekach średnich oraz osadnictwem na terytorium Kujaw i Wielkopolski w średniowieczu.
Skan fragmentu rękopisu w skali 1:1 znajduje się na odwrocie tej charakterystyki.
Nasze ceny odzwierciedlają pracę jaką wykonaliśmy dla Państwa, aby rzetelnie opisać i zidentyfikować oferowane eksponaty. Częstokroć wymagało to wielu godzin pracy i poszukiwań. Dla przykładu: odcyfrowanie kto podpisał list, czyim herbem jest opieczętowany – podnosi wielokrotnie wartość rękopisu – wcześniej anonimowego… Walor kupiony u nas z opisem będzie ozdobą każdej kolekcji…
Dlatego wszystkie opisy i fotografie objęte są prawami autorskimi (które otrzymuje także nabywca opisywanego eksponatu). Wykorzystanie ilustracji i opisów z mojej www wymaga mojej pisemnej zgody.
Bogusław Mykietów, e-mail: antykwariat@mykietow.pl