Tajemniczy manuskrypt w martwym języku geez z ok. XVIII w. Magia – kabała – prognostikon – modlitwa.

SPRZEDANY

Wyjątkowy etiopski rękopis w języku geez spisany na skórzanych grubych kartach. Szacowany okres sporządzenia – XVIII wiek, ale może być też starszy.

Wymiar nie zszytych kart (mają otwory na grzbiecie, więc zapewne pierwotnie były zszyte) to ok. 10,5 x 14 cm.

9 kart grubej skóry zapisanych obustronnie. Jak widać po stanie zachowania – rękopis musiał być często używany – początek tekstu zaczynającego wpis na 1 stronie – czerwonego – uległ już praktycznie zatarciu. Wszystkie karty są pofalowane, mają zaczernienia od kurzu – jest to swego rodzaju patyna czasu.


Na stronie 3 widzimy całostronicowy malunek – ludzka twarz pomiędzy dwoma jak gdyby piramidami – górna jest odwrócona.


Na stronach 6-7 kolejne malunki – na drugim trzy twarze ułożone pionowo, jak na totemie. Zwolennicy teorii dawnych kontaktów z UFO i pozaziemskimi cywilizacjami znajdują w takich rysunkach dowód na prawdziwość swych przekonań.


Na s. 10-11 kolejne dwa malowidła z ludzkimi postaciami. Na drugim jak matka z czwórką dzieci w becikach. Może to jest część mówiąca o ochronie dzieci/rodziny?


Na dole 15 strony czerwony (współczesny?) krótki dopisek.

Atrament takich tekstów, był czasem wzbogacany rytualnie sokami określonych magicznych roślin lub krwią ofiarną, aby zwiększyć skuteczność treści. Język geez jest językiem martwym. Przestał być używany ok. X-XII wieku. Potem istniał jedynie w tekstach literackich i liturgicznych. W przeciwieństwie do innych języków semickich język geez jest pisany od lewej do prawej.

Może to być podręczny poszyt z modlitwami, zaklęciami, służącymi przepowiadaniu, stawianiu kabały, wróżeniu, pisaniu horoskopów. Prawdopodobnie należały do kapłana. Wierzono, że potrafią oni uzdrawiać, usuwając złe duchy i demony z chorej osoby. Podczas gdy leki oparte na składnikach roślinnych i zwierzęcych łagodziły objawy fizyczne, kapłani łagodzili objawy duchowe. Manuskrypty mogły być też pomocne przy sporządzaniu leczniczych zwojów. Medycyna etiopska i leczenie modlitwą lub np. talizmanami (zwoje – mamy takie w ofercie) czerpały z tradycji chrześcijańskiej i muzułmańskiej (np. arabskojęzyczne zwoje ochronne). Rytuały uzdrawiania modlitwą (zaklęciami) prawdopodobnie powstały ok. I-VIII wieku, a używa się ich masowo do dziś.

Używanie ezoterycznych rytuałów czy magicznych przedmiotów było surowo karane, ale etiopski Kościół tolerował używanie tekstów i obrzędów chrześcijańskich.

Kolor kart jest bardziej stonowany/matowy niż na fotografiach. Część fotografii zrobionych jest po włożeniu kart pod szybę, by go dobrze rozłożyć (mogą być widoczne odblaski na szybie).


Nasze ceny odzwierciedlają pracę jaką wykonaliśmy dla Państwa, aby rzetelnie opisać i zidentyfikować oferowane eksponaty. Częstokroć wymagało to wielu godzin pracy i poszukiwań. Dla przykładu: odcyfrowanie kto podpisał list, czyim herbem jest opieczętowany – podnosi wielokrotnie wartość rękopisu – wcześniej anonimowego… Walor kupiony u nas z opisem będzie ozdobą każdej kolekcji…

Dlatego wszystkie opisy i fotografie objęte są prawami autorskimi (które otrzymuje także nabywca opisywanego eksponatu). Wykorzystanie ilustracji i opisów z mojej www wymaga mojej pisemnej zgody.


Bogusław Mykietów, e-mail: antykwariat@mykietow.pl