Na zamku w Darłowie… Rękopisy z lat 1763-1793 z pieczęciami

Zestaw sześciu różnych dokumentów z Darłowa z pieczęciami. Wszystkie pisma sporządzono na czerpanym papierze w okresie 30 lat – od 1763 do 1793 roku. Stan zachowania od dobrego do bardzo dobrego.

1763, pięknie odbita lakowa czerwona pieczęć z pruskim orłem w koronie i napisem KONIGLICH PREUSISCH AMBT RUGENWALDE (KRÓLEWSKI PRUSKI URZĄD W DARŁOWIE). Ciekawostką jest to, że pismo sporządzono na zamku w Darłowie – Signatum Rugenwalde zu Schloss

1776, sucha pieczęć odbita na fantazyjnie wyciętym papierze. Pieczęć częściowo czytelnie odbita – widać zarys rybogryfa – rybozwierza. To godło heraldyczne: posiada tułów lwa, orlą głowę szpony i skrzydła, końskie uszy, i niczym syrena rybi ogon. Obok pieczęci mamy podpisy burmistrza i rajców miejskich Darłowa. Pismo dotyczy gospodarza Christiana Schmidta z Abtshagen – Dobiesław i jego rodziny.

1781, lakowa czerwona dość dobrze odbita miejska pieczęć Darłowa z rybogryfem i napisem SIGILL CIV RUGENWALD (PIECZĘĆ MIASTA DARŁOWO). Papier czerpany z fragmentem znaku wodnego – napisem COESLIN (Koszalin). Jest to wyrób papierni w Kłosie pod Koszalinem. Papiernia we wsi Kłos (Papiermühle Cluss) – leżała kilka kilometrów od Koszalina. Została założona na dopływie rzeki Unieść w 1764 roku przez Jana Jerzego Golczewskiego. Był to niewielki młyn z kilkuosobową obsługą. Gdy w 1834 roku została uruchomiona w Koszalinie duża fabryka papieru, dalszy wyrób papieru w Kłosie stał się nieopłacalny i ostatecznie w 1890 papiernia została zamknięta.

1782, tuszowa pieczęć z pruskim orłem trzymającym w szponach berło i miecz (symbol sprawiedliwości) i napisem w otoku KONIGLICH PREUSZISCH AMT RUGENWALD (KRÓLEWSKI PRUSKI URZĄD W DARŁOWIE). Orzeł na stemplu ma litery FR na piersi – Fryderyk Rex (Fryderyk Król).

1785, sucha pieczęć odbita na fantazyjnie wyciętym papierze. Pieczęć wprawdzie nieczytelnie odbita, ale za to nad nią mamy podpisy burmistrza i rajców miejskich Darłowa. Pismo dotyczy gospodarza Christiana Schmidta z Abtshagen – Dobiesław i jego rodziny.

1793, lakowa czerwona dość dobrze odbita miejska pieczęć Darłowa z rybogryfem i napisem SIGILL CIV RUGENWALD (PIECZĘĆ MIASTA DARŁOWO). Papier czerpany z fragmentem znaku wodnego J S LEHFELD 1790. Jest to wyrób mało znanej papierni w Koszalinie. Właścicielem do 1813 roku był Johann Gottfried Lehfeldt – tak podają niemieckie źródła. Tu mamy inicjały JS – być może kogoś z rodziny, a może ojca Johanna. Dodatkowym atutem jest data 1790 – źródła nie podają kiedy założono papiernię, a jedynie do kiedy Johann Gottfried był jej właścicielem (może zmarł, albo sprzedał w 1813 roku). Kolejnym znanym ze źródeł był Bernhard Behrend, który notowany jest jako właściciel w 1851 roku (w 1852 uruchomił tam maszynę papierniczą, co zakończyło tam erę papieru czerpanego).


Nasze ceny odzwierciedlają pracę jaką wykonaliśmy dla Państwa, aby rzetelnie opisać i zidentyfikować oferowane eksponaty. Częstokroć wymagało to wielu godzin pracy i poszukiwań. Dla przykładu: odcyfrowanie kto podpisał list, czyim herbem jest opieczętowany – podnosi wielokrotnie wartość rękopisu – wcześniej anonimowego… Walor kupiony u nas z opisem będzie ozdobą każdej kolekcji…

Dlatego wszystkie opisy i fotografie objęte są prawami autorskimi (które otrzymuje także nabywca opisywanego eksponatu). Wykorzystanie ilustracji i opisów z mojej www wymaga mojej pisemnej zgody.


Bogusław Mykietów, e-mail: antykwariat@mykietow.pl