Mariusz Wilk, Przechadzki z cieniem. Śladami Herlinga po Neapolu, Pyrzany 2024

Mariusz Wilk, Przechadzki z cieniem. Śladami Herlinga po Neapolu,

Pyrzany 2024, s. 133, ISBN 978-83-60218-63-1

Cena 40 zł + 10 zł koszt wysyłki. Informacje dotyczące sprzedaży na dole strony.

Na allegro trochę drożej: Mariusz Wilk Przechadzki z cieniem Śladami Herlinga po Neapolu Z autografem


Mariusz Wilk, Przechadzki z cieniem. Śladami Herlinga po Neapolu, Pyrzany 2024, s. 133, ISBN 978-83-60218-63-1, format 14,5 x 20,5 cm. Fotografie na okładce: Monika Bułaj. www.monikabulaj.com


Beata Woźniak o najnowszej książce Mariusza Wilka.

Wersja do przeczytania: Mariusz Wilk, Przechadzki z cieniem – recenzja Beaty Woźniak (otworzy się w nowym oknie).


Spis treści
Od autora …………………………………………………. 9
Partenopejczyk…………………………………………… 13
Ponte della Sanità ………………………………….……. 37
Zaułki Neapolu …………………………………….…….. 55
Róg Neapolu…………………………………….……..… 81
Bulwar nadmorski ……………………………….……… 95
Cela Herlinga……………………………………….…… 115
Dragonea (zamiast posłowia) ……………………..….. 125


Marta (Herling) zaprosiła mnie do Neapolu. Pokochałem to miasto od pierwszego wejrzenia! Im dłużej w nim przebywałem, tym głębiej w nie wchodziłem.


Fragment: W neapolitańskich zaułkach można snuć własne fabuły, zostawiając ślady linii papilarnych na szkle, z którego piłeś wino w drodze. Dla Herlinga pisanie było nierozerwalnie związane z przechadzkami, podczas których czerpał energię i zalążki do intryg, delektował się mieszanką zapachów, barw czy smaków, postrzegał, że Neapol na oczach niszczeje i ginie, i tylko jedna rzecz w nim nie umiera: „złachmaniony cień jego przeszłości”. Błąkając się, Herling rzucał swój cień na załomki murów, na ściany kościołów i pałaców, o których opowiadał, czasem sam pojawiał się cieniem w migawkach ulicznych, ale – jak powiada John Malkovich w filmie Wendersa i Antonioniego Po tamtej stronie chmur – spod każdego ukazanego obrazu prześwieca inny, wierniejszy, pod nim kolejny i tak dalej, aż do prawdziwej rzeczywistości, której jednakże nikt nigdy nie zobaczył.

Także dla zespołu redakcyjnego była to intelektualna i sentymentalna wędrówka:

Czytanie o Neapolu i Południu (w książkach Grudzińskiego, powieściach Ferrante, czy w świeżo nagrodzonej Lubuskim Wawrzynem Procidanie Wilka) jest dla mnie podróżą sentymentalną do czasów minionych. Lektury te podsycają niedosyt Włoch i samego Południa, przypominając jednocześnie, że Italia i Neapol nie były samym zachwytem. Mimo to zawsze mi ich było za mało. I tak już pozostanie.

Nowa książka Mariusza Wilka, a w zasadzie to, że nad nią „pracuję”, jest klamrą, która spina ostatnie 30 lat mojego życia: zaczytywanie się Grudzińskim w końcówce liceum i na studiach, marzenia o studiowaniu włoskiego, wyjazd do Włoch do pracy, samodzielna nauka języka, pomieszkiwanie na Południu, niedawny powrót do włoskiego i na koniec, wraz z Przechadzkami, powrót do Grudzińskiego, od którego trzy dekady temu wszystko się zaczęło.

Lekturę Grudzińskiego rozpoczęłam w 1994 roku od Innego Świata (pozycja obowiązkowa w klasie maturalnej), potem był Dziennik pisany nocą. Jako absolwentka liceum dostałam w nagrodę za wyniki Skrzydła ołtarza (ten jeden jedyny raz sami mogliśmy wybrać książkę, z czego ochoczo skorzystałam, kompletując dzieła Herlinga). W 2024 roku z ogromną przyjemnością towarzyszę Mariuszowi Wilkowi (i Grudzińskiemu) w Przechadzkach po Neapolu.

Aleksandra Makara-Franczyk


Projekt okładki: Małgorzata Śliwka


Zespół redakcyjny POŁUDNIOWEGO DYPTYKU (Przechadzki z cieniem 2024, Procidana 2023 i drugie wydanie 2024):

Aleksandra Makara-Franczyk
Bogusław Mykietów
Lidia Opaczewska (szef)
Małgorzata Śliwka


Zobacz też:

Odnaleźć domowinę. Mariusz Wilk w Pyrzanach – o przeszłości, twórczości i o tym co dalej…


Mariusz Wilk (ur. 1955) – działacz opozycji więziony w stanie wojennym, dziennikarz, podróżnik, pisarz. Współautor książki Konspira. Rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984). Korespondent paryskiej Kultury i Rzeczpospolitej w Rosji. Autor książek: Wilczy Notes (1998), Wołoka (2005), Dom nad Oniego (2006), Tropami rena (2007), Lotem gęsi (2012), Dom włóczęgi (2014), Procidana (2023) – która otrzymała główną nagrodę w kategorii proza w konkursie Lubuski Wawrzyn Literacki. W 2006 roku odznaczony orderem Polonia Restituta.


Koszt wysyłki bez względu na ilość egzemplarzy w paczce wynosi jedynie 10 zł. Korzystamy z usług firmy INPOST.

Sprzedaż wysyłkowa jedynie po przedpłacie na konto bankowe (nie wysyłamy za pobraniem): Antykwariat e-cymelia.pl ul. Graniczna 5 65-548 Zielona Góra, numer konta bankowego (Bank Pocztowy): nr 44 1320 1537 4518 6491 2000 0001

W zamówieniu przesłanym na e-mail: aka@mykietow.pl proszę podać dane:

PACZKOMAT INPOST (zalecane): Imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu komórkowego, do jakiego paczkomatu wysłać paczkę.

KURIER INPOST: Imię, nazwisko, dokładny adres z kodem pocztowym, e-mail, numer telefonu komórkowego.

Klient otrzyma paragon lub fakturę nievatowską (jeśli jest taka potrzeba, proszę wtedy podać dane do faktury).

Część egzemplarzy jest ostemplowana i podpisana przez Autora.


Zobacz też: 

Mariusz Wilk, Procidana, Pyrzany 2023.

Mieczysława Skarżyńska, Procida. Spacer śladami Mariusza Wilka, Zielona Góra 2023.