Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych.

Kresowa Atlantyda to historia ziem, które Polska utraciła po II wojnie światowej, to historia ludzi, którzy tam mieszkali i tworzyli dzieła ponadczasowe. To dzieje dużych miast, jak Lwów, Wilno czy Grodno, ale też maleńkich miejscowości, które wydały niezwykłe zjawiska o dużym znaczeniu w historii Polski.


Ukazał się XX tom: Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Równe – Korzec – Janowa Dolina. Autor: Stanisław Sławomir Nicieja, okładka twarda, 312 str. , rok wydania: 2024, ISBN: 978-83-67669-08-5


Najnowszy XX tom (a także wcześniejsze – w tym tom X, w którym opisano dzieje moich przodków), można nabyć na stronie Autora: https://kresowaatlantyda.pl/


Tom XX „Kresowej Atlantydy” to historia trzech miast.

Pierwsze z nich to Równe – najliczniejsze miasto polskiego Wołynia, miasto Targów Wołyńskich, ale przede wszystkim to jego mieszkańcy i działacze, którym marzył się nowoczesny, „amerykański rozmach w budownictwie”, to świetni pisarze i poeci, jak Amos Oz, Zuzanna Ginczanka, Jan Śpiewak, Czesław Janczarski czy Stefan Szajdak.

Drugie miasto to Korzec – stolica polskiego fajansu i porcelany, gdzie powstawały dzieła zdobiące obecnie światowe muzea.

I wreszcie Janowa Dolina, zwana „wołyńską Gdynią” – nowoczesne, wzorcowe miasteczko robotnicze przy słynnej kopalni bazaltu, i mieszkający tam marzyciele, którzy chcieli budować pierwsze polskie autostrady.