Kazania Jezuity Högera z 1721 roku w unikatowej oprawie z plakietą.

Oferuję zbiór kazań Jezuity Franza Höger – starodruk jak wiele innych z tego okresu, ale w unikatowej efektownej oprawie. 

Autor: Francisco Höger – Jezuita (1664 – 1727). 

Tytuł: Die sieben Brodt / In der Wüesten von Christo gesegnet etc. / Das ist: Heilsame Kirchenlehr an denen Sonn-Tägen etc. 

Wydawca: J.A. de la Haye Ingolstadt 1721, wydrukowano w Monachium u M. Riedla. 

16 kart, 596 str, 12 kart nieliczbowanych.

Wymiary starodruku to 33 x 21 x 5 cm.

 Na karcie tytułowej stare wpisy własnościowe – z datami 1724 oraz 1783, a na górze nieaktualna ładnie odbita XIX-wieczna pieczęć własnościowa klasztoru franciszkanów w Dettelbach (Bawaria). 

To co decyduje o wartości tego starodruku, to skórzana tłoczona oprawa z efektowną plakietą i zachowanymi ręcznie robionymi blaszanymi (a nie jak często bywało – odlewanymi) zapinkami. Mosiężna plakieta o wymiarach ok. 8 x 8 cm na przodzie oprawy. W tarczy słonecznej napis Anno 1721. Motyw słońca pojawia się też w tłoczeniach oprawy – z przodu pod plakieta, na tyle na górze i na dole. Zapinki z blaszek ze zdobieniami ręcznie wykuwanymi, zanitowane. 

Brak wyklejek odsłania to co zwykle jest zakryte przed oczami kolekcjonerów – widać deskę, końce ręcznie wykutych gwoździ, które zagięte na desce utrzymują plakietę i zapinki. 

Plakieta nawiązuje do herbu Jezuitów (ma pewnie związek z autorem kazań – Jezuitą), który przedstawia litery IHS na tle słonecznej tarczy. Tyle, że wstawiono tu datę wydania: 1721 rok. IHS to tzw. chrystogram, czyli monogram będący symbolem Jezusa Chrystusa.

IHS w XVI wieku obrał sobie za swój znak Zakon Jezuitów. Jak piszą na swojej stronie Jezuici: Monogram imienia Jezusa IHS bywa wyjaśniany rozmaicie, np. Jesus Hominum Salvator (Jezus Zbawca Ludzi). W rzeczywistości chodzi w nim o skrót imienia Jezus: Jes, gdzie po pierwszych dwóch literach greckich jota i eta następuje końcowa sigma, przetworzona na łacińskie S.

Monogram był umieszczony na tle tarczy słonecznej, nad nim był krzyż, a pod nim trzy gwoździe – taki znak wodny ma właśnie arkusz papieru, którą dodajemy do starodruku. Na pewno został wyprodukowany w jezuickiej papierni. Ze starodrukiem arkusz papieru czerpanego z tym znakiem wodnym tworzy ładny komplet. 

Bardzo ładny stan zachowania. Wycena 2500 zł.

Zapytaj e-mailem o rabat na eksponaty wystawione na allegro:https://allegro.pl/uzytkownik/a-e-cymelia-pl/sklep


Nasze ceny odzwierciedlają pracę jaką wykonaliśmy dla Państwa, aby rzetelnie opisać i zidentyfikować oferowane eksponaty. Częstokroć wymagało to wielu godzin pracy i poszukiwań. Dla przykładu: odcyfrowanie kto podpisał list, czyim herbem jest opieczętowany – podnosi wielokrotnie wartość rękopisu – wcześniej anonimowego… Walor kupiony u nas z opisem będzie ozdobą każdej kolekcji…

Dlatego wszystkie opisy i fotografie objęte są prawami autorskimi (które otrzymuje także nabywca opisywanego eksponatu). Wykorzystanie ilustracji i opisów z mojej www wymaga mojej pisemnej zgody.


Bogusław Mykietów, e-mail: antykwariat@mykietow.pl