Kalendarium dziejów mieszkańców parafii Zazule-Kozaki koło Złoczowa z kalendarzem na rok 2018. AMROZY IWACZÓW KOZAKI KOZAKOWA GÓRA KRUTNIKI ŁĘG ŁUKA MONASTYREK OBERTASÓW PODLIPCE PYRZANY TROŚCIANIEC MAŁY WAPNICA WILKI ZAZULE

Izabela Araszczuk, Bogusław Mykietów, Henryk Stojanowski

Kalendarium dziejów mieszkańców parafii Zazule-Kozaki koło Złoczowa z kalendarzem na rok 2018. AMROZY, IWACZÓW, KOZAKI, KOZAKOWA GÓRA, KRUTNIKI, ŁĘG, ŁUKA, MONASTYREK, OBERTASÓW, PODLIPCE, PYRZANY, TROŚCIANIEC MAŁY, WAPNICA, WILKI, ZAZULE

Zielona Góra – Pyrzany 2018


NAKŁAD WYCZERPANY.

54 strony, kolor. ISBN 978-83-60218-48-8, format A4.

Publikacja w formie kalendarza miesięcznego przedstawia wydarzenia związane z losami naszych przodków – kresowej społeczności Zazul-Kozaków koło Złoczowa. Byli oni przez kilka wieków budowniczymi i obrońcami, jednej z ważniejszych w I Rzeczypospolitej, kresowej twierdzy bastionowej znajdującej się w Złoczowie, 70 km na wschód od Lwowa. Złoczowska twierdza stała jak tama na szlaku odwiecznych najazdów tatarskich, tureckich i kozackich. W 1945 roku zostali wysiedleni do zachodniej Polski – do Pyrzan i Białcza koło Witnicy (woj. lubuskie).

Dziś, gdy dyskryminuje się naszą kresową przeszłość, warto o naszych przodkach mówić, pisać i przypominać.Dyskryminację szczególnie widać na ziemiach zachodnich, gdzie nas Kresowian jest największa liczba. Także w Kostrzynie, Witnicy, Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, gdzie znaczne kwoty przeznacza się na zachowanie niemieckiego dziedzictwa, a jednocześnie niewiele pamięta o tradycjach i przeszłości obecnych mieszkańców.

Dlatego opowiadamy o przeszłości naszych przodków. I przeszłości antenatów wielu z Państwa – mieszkańców Pyrzan, Witnicy, Białcza, Kostrzyna n/O, Gorzowa Wlkp. i innych miejscowości. O postaciach znanych z podręczników historii i literatury, i tych pamiętanych już tylko przez najbliższych.